Idea tzw. work-life balance jest coraz bardziej znana i szeroko propagowana, zarówno w odniesieniu do aktywizacji tych spośród członków społeczeństwa, którzy do tej pory przez obowiązki zawodowe rezygnowali z podejmowania pracy, jak też – do tych, którzy tej pracy poświęcali zbyt wiele uwagi.
To, jak pogodzić obie istotne aktywności jest przedmiotem wielu badań, opracowań, jak też i projektów. W ramach jednego z nich, pn. „Współpraca międzysektorowa na rzecz godzenia życia zawodowego i rodzinnego w oparciu o modele współpracy i narzędzia z Wielkiej Brytanii”, przeprowadzone zostały badania wśród pracodawców oraz pracowników. Podjęto próbę uzyskania odpowiedzi na pytania dotyczące m.in.:
– Jak obecnie wygląda godzenie życia zawodowego z rodzinnym w Polsce?
– Na ile zachowanie właściwych proporcji między życiem zawodowym a rodzinnym jest proste?
– Jakie elementy tworzą balans między życiem zawodowym a rodzinnym?
– Jak wyglądać mogłoby idealne godzenie życia zawodowego z rodzinnym w opinii zatrudnianych pracowników?
– Jakie warunki musiałyby zostać spełnione, aby móc uznać dany stan za optymalny bądź idealny?
Podczas badań poruszono również kwestie prawne oraz ekonomiczne, a także sformułowano opinie dotyczące warunków umożliwiających godzenie życia zawodowego z rodzinnym. Oprócz standardowych kwestii (praca-unormowane życie rodzinne), podjęto także tematykę opieki nad osobami zależnymi, zarówno małoletnimi, jak i osobami niepełnosprawnymi czy starszymi.
Zdjęcie: kaboompics (on pixaby.com)