Niepełnosprawność jest jednym z czynników skutecznie wykluczających ludzi nie tylko z życia codziennego, ale też z pracy i zarobkowania, co w konsekwencji naraża wielu niepełnosprawnych na ubóstwo i bytowanie w złych warunkach materialnych. Jednak niepełnosprawność nie musi do tego prowadzić.
Głównym celem projektu pn. „WOT – Work-based Entrepreneurship Training for People with Disabilities” („Praktyczne szkolenie z zakresu przedsiębiorczości dla osób niepełnosprawnych”) jest wzmocnienie potencjału przedsiębiorczego osób niepełnosprawnych poprzez profesjonalne wsparcie mentoringowe. W ramach projektu planowane są do opracowania i rozpowszechnienia cztery główne rezultaty:
- Przewodnik z zakresu rozwoju przedsiębiorczości inkluzywnej dla mentorów osób z niepełnosprawnością fizyczną
- Kurs e-learningowy dla mentorów osób z niepełnosprawnością fizyczną w zakresie rozwoju przedsiębiorczości inkluzywnej
- Przewodnik z zakresu rozwoju własnej przedsiębiorczości dla osób z niepełnosprawnością fizyczną
- Kurs e-learningowy dla osób z niepełnosprawnością fizyczną w zakresie rozwoju własnej przedsiębiorczości
Pierwszy z wymienionych dwóch przewodników („Przewodnik z zakresu rozwoju przedsiębiorczości inkluzywnej dla mentorów osób z niepełnosprawnością fizyczną”) jest skierowany do przedsiębiorców i trenerów kształcenia zawodowego, którzy są zainteresowani i podejmują działanie, jako mentorzy i trenerzy osób z niepełnosprawnością fizyczną oraz będą wyjaśniać, jak zwiększyć stopień inicjatywności oraz przedsiębiorczości. Przewodnik jest podzielony na jednostki (rozdziały), z których każdy jest skierowany na uzyskanie konkretnego efektu uczenia się. W przewodniku planuje się zawrzeć plany szkolenia, aby umożliwić trenerom przeprowadzenie samodzielnie takiego szkolenia w wymiarze 20 godzin (szkolenie tzw. twarzą w twarz). Przewodnik będzie nakierowany na praktykę; będzie też zawierał wytyczne (tzw. listę spraw koniecznych i niedozwolonych w prowadzeniu kształcenia) oraz wiele arkuszy ćwiczeń adresowanych do trenerów i przedsiębiorców prowadzących warsztaty dla osób z niepełnosprawnością ruchową. W „Przewodniku…” zawarte zostaną także inne dodatkowe dokumenty, które pomogą trenerom i przedsiębiorcom planować i monitorować proces ich mentoringu / coachingu dla osób z grupy docelowej.
E-kurs dla mentorów osób z niepełnosprawnością fizyczną jest cyfrową wersją „Przewodnika z zakresu rozwoju przedsiębiorczości…”. Ma on na celu zwiększyć liczbę trenerów i przedsiębiorców, świadczących wsparcie osobom niepełnosprawnym ruchowo zarówno, w trakcie trwania projektu, jak i później. Kurs w wymiarze 30 godzin, będzie prowadzony samodzielnie, zaś treść będzie ustrukturyzowana w rozdziałach (jednostkach), z których każda dotyczyć będzie konkretnego efektu uczenia się (podobnie, jak w przypadku „Przewodnika z zakresu rozwoju przedsiębiorczości…”). Każdy rozdział będzie zawierał wszystkie materiały uwzględnione w „Przewodniku…”, a na końcu każdego z nich znajdować się będzie narzędzie oceniające (w formie pytań), które pozwoli zweryfikować, na ile planowany efekt kształcenia został osiągnięty. Każdy rozdział będzie stanowić odrębną, samodzielną jednostkę, a co za tym idzie, każdy uczestnik będzie mógł skorzystać tylko z jednostek, które będą dla niego użyteczne. Każdy uczestnik, który z powodzeniem kończy jedną jednostkę e-kursu, otrzyma certyfikat wydany przez partnera krajowego opisujący uczestnictwo w danej jednostce tematycznej kursu i osiągnięte cele kształcenia (spójne strukturalnie z certyfikatem Europass).
Drugi z wymienionych przewodników („Przewodnik z zakresu rozwoju własnej przedsiębiorczości dla osób z niepełnosprawnością fizyczną”) ma za zadanie pomóc osobom z niepełnosprawnością fizyczną ocenić i zwiększyć kompetencje w zakresie przedsiębiorczości. Osoby te otrzymają systematyczne wsparcie w procesie poszukiwania działań i sektorów gospodarki, które mogłyby być odpowiednie do rozwoju ich własnej działalności gospodarczej, w tym jako start-up. Przewodnik będzie również odnosił się do prowadzonej w krajach partnerskich polityki wsparcia osób z niepełnosprawnością fizyczną, sektorów gospodarki najbardziej otwartych dla tych osób czy też organizacji i instytucji zapewniających wsparcie w formie mentoringu i finansowania start-upów. Każda z wersji tego „Przewodnika…” zostanie dostosowana do kontekstu narodowego i kulturowego danego kraju. „Przewodnik…” zawierać będzie następujące obszary tematyczne (np. dotyczące przedsiębiorczości inkluzywnej, oceny i poprawy własnych zdolności przedsiębiorczych, czy informacji o wsparciu możliwym do uzyskania przez osoby niepełnosprawne).
E-kurs dla osób z niepełnosprawnością fizyczną jest cyfrową wersją „Przewodnika z zakresu rozwoju własnej przedsiębiorczości…”. Ma on na celu zwiększyć liczbę osób z niepełnosprawnością fizyczną, korzystających z „Przewodnika…” zarówno, w trakcie trwania projektu, jak i później. E-kurs w wymiarze 30 godzin, będzie prowadzony samodzielnie, zaś treść będzie ustrukturyzowana w rozdziałach (jednostkach), z których każda dotyczyć będzie konkretnego efektu uczenia się (podobnie, jak w przypadku „Przewodnika z zakresu rozwoju własnej przedsiębiorczości…”). Każdy rozdział będzie zawierał wszystkie materiały uwzględnione w „Przewodniku…”, a na końcu każdego znajdować się będzie narzędzie oceniające (w formie pytań), które pozwoli zweryfikować, na ile planowany efekt kształcenia został osiągnięty. Każdy rozdział będzie stanowić odrębną, samodzielną jednostkę, a co za tym idzie, każdy uczestnik będzie mógł skorzystać tylko z jednostek, które będą dla niego użyteczne. Każdy uczestnik, który z powodzeniem kończy jedną jednostkę e-kursu, otrzyma certyfikat wydany przez partnera krajowego opisujący uczestnictwo w danej jednostce tematycznej kursu i osiągnięte cele kształcenia (spójne strukturalnie z certyfikatem Europass).
Więcej informacji bieżących znaleźć można na stronie projektu: http://wot-project.eu/