competition 3377869 640
Aktualności

Od bierności do przedsiębiorczości – wsparcie osób z niepełnosprawnościami w podejmowaniu samozatrudnienia

 

competition 3377869 640Zindywidualizowany system wsparcia osób z niepełnosprawnościami fizycznymi w podejmowaniu samozatrudnienia jest częścią tzw. przedsiębiorczości inkluzywnej, która ma na celu włączenie społeczne i ekonomiczne osób należących do grup zmarginalizowanych.

Wprowadzenie

Celem niniejszego postu jest przedstawienie zindywidualizowanego systemu wsparcia osób z niepełnosprawnościami fizycznymi w podejmowaniu samozatrudnienia. Zwrócono w nim uwagę na specyfikę aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnościami w Polsce na tle aktywności osób sprawnych. W opracowaniu zaprezentowano dane statystyczne dotyczące aktywności zawodowej, bezrobocia i zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami w odniesieniu do osób sprawnych, przedstawiono skalę pracy zarobkowej osób z niepełnosprawnościami, w tym prowadzących własną działalność gospodarczą, a także dokonano analizy ubiegania się o refundację składek na ubezpieczenie społeczne przez osoby z niepełnosprawnościami prowadzące działalność gospodarczą. Inspiracją do podjęcia tego tematu była realizacja międzynarodowego projektu pn. „Work-based Entrepreneurship Training for People with Disabilities” (WOT) finansowanego ze środków Komisji Europejskiej w ramach Programu Erasmus+ (numer projektu: 2016-1-PL01-KA202-026055).

 

Definicje
Przedsiębiorca – m.in. osoba fizyczna, prowadząca we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową (Kodeks Cywilny)
Współczynnik aktywności zawodowej – procentowy udział aktywnych zawodowo (osób pracujących lub niepracujących a zainteresowanych podjęciem pracy – bezrobotnych) w ogólnej liczbie ludności (BAEL)
Wskaźnik zatrudnienia – procentowy udział pracujących w ogólnej liczbie ludności (BAEL)
Niepełnosprawność – każde ograniczenie bądź niemożność (wynikające z niesprawności) prowadzenia aktywnego życia w sposób lub zakresie uznawanym za typowe dla człowieka (WHO),
Znaczny stopień niepełnosprawności – naruszona sprawność organizmu osoby, która jest niezdolna do pracy albo zdolna do niej jedynie w warunkach pracy chronionej i wymagająca, w celu pełnienia ról społecznych, stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innych osób w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.
Umiarkowany stopień niepełnosprawności – naruszona sprawność organizmu osoby, która jest niezdolna do pracy albo zdolna do niej jedynie w warunkach pracy chronionej i wymagająca czasowej albo częściowej pomocy innych osób w celu pełnienia ról społecznych.
Lekki stopień niepełnosprawności – naruszona sprawność organizmu osoby, powodująca w sposób istotny obniżenie zdolności do wykonywania pracy w porównaniu do osoby z pełną sprawnością fizyczną lub psychiczną, lub ograniczenie w pełnieniu ról społecznych dające się kompensować przy pomocy wyposażenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze lub środki techniczne. (Ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej…).

 

Wyniki badań
Wykresy 1 i 2. Współczynnik aktywności zawodowej i stopa bezrobocia (osoby niepełnosprawne i sprawne)

Współczynnik aktywności zawodowej ON i OSStopa bezrobocia ON i OS

Wykres 3 i 4. Przedsiębiorcy z niepełnosprawnościami

Liczba pracujących ONON przedsiębiorcy SODIR

 

Wykres 5, 6 i 7. Sytuacja zawodowa kobiet i mężczyzn z niepełnosprawnościami
Współczynnik aktywności zawodowej ON K i MWskaźnik zatrudnienia ON K i M

Stopa bezrobocia ON K i M

 

Wykres 8. Analiza klastrowa

Analiza klastrowa

 

Zindywidualizowany system wsparcia osób z niepełnosprawnościami fizycznymi w podejmowaniu samo zatrudnienia

 

Projekt WOT ma na celu promowanie koncepcji przedsiębiorczości inkluzywnej w odniesieniu do osób z niepełnosprawnością fizyczną poprzez opracowanie podejścia metodycznego opartego na stażu towarzyszącym (podpatrywanie pracy, tzw. „Job Shadowing”), mentoringu i coachingu. Projekt jest skierowany do osób z niepełnosprawnością fizyczną, chętnych do stania się przedsiębiorcami lub wykonywania wolnego zawodu, a także do osób pełnosprawnych, prowadzących własną działalność lub wykonujących wolny zawód, które mogą się zaangażować (jako mentorzy) osób z niepełnosprawnością. W ramach projektu opracowano przewodnik z zakresu rozwoju przedsiębiorczości inkluzywnej dla mentorów osób z niepełnosprawnością fizyczną, oraz drugi – z zakresu rozwoju własnej przedsiębiorczości dla osób z niepełnosprawnością fizyczną, wraz z kursami e-learningowymi. Kluczowym elementem była realizacja stażu towarzyszącego w wybranej firmie. Efektem tego było opracowanie biznesplanów pod własną działalność gospodarczą oraz szeregu strategii rozwoju wybranych elementów funkcjonowania firmy.

Obraz1

Obraz2Obraz3

 

Zdjęcie: Thisabled (on pixabay.com)

 

 

Komentarze są zablokowane.