2015.07.01

Płaca minimalna i intensywność pracy w wybranych krajach Unii Europejskiej

2015.07.01W ramach projektu „TAP-Razem przeciw ubóstwu” analizie poddane zostały ekonomiczne i społeczne aspekty ubóstwa i wykluczenia społecznego. Jednym z badanych elementów była analiza wielkości płacy minimalnej w wybranych krajach Unii Europejskiej.

W ramach projektu przebadano sześć krajów, tj.: Estonię, Hiszpanię, Holandię, Polskę, Rumunię oraz Włochy [1]. Do analizy wykorzystano dane pochodzące w bazy EUROSTAT za lata 2004-2015 według informacji na dzień 1 lipca danego roku. W poszczególnych krajach widoczna jest bardzo duża rozpiętość płacy minimalnej (Wykres 1). Najwyższa wartość płacy minimalnej odnotowana była w Holandii i wynosiła w badanym okresie średnio 1,4 tys. EUR. Najniższa zaś była w Rumunii i tylko w ostatnich dwóch latach wyniosła nieco ponad 200 EUR. Warto zaznaczyć, że średnia płaca w poszczególnych krajach jest od dwóch do trzech razy większa w stosunku do płacy minimalnej.

Wykres 1. Płaca minimalna w latach 2004-2015 w wybranych krajach UE

Płaca minimalna WYKRES

Źródło: EUROSTAT

Część gospodarstw domowych należy do grupy gospodarstw o niskiej lub nawet bardzo niskiej intensywności pracy, co skutkować może osiąganiem bardzo niskich dochodów. W tym względzie posiadanie dzieci często temu sprzyja, choć nie jest to regułą. W przypadku bardzo niskiej intensywności pracy jest ona częściej spotykana w gospodarstwach domowych bez dzieci (Tabela 1).

Tabela 1. Gospodarstwa o niskiej lub bardzo niskiej intensywności pracy (w %)

Miejsce zamieszkaniagospodarstwa z dziećmigospodarstwa bez dzieci
bardzo niskaniskabardzo niskaniska
Estonia2,22,94,61,8
Hiszpania5,25,07,24,2
Holandia1,92,05,82,3
Polska1,94,55,53,3
Rumunia1,94,24,01,9
Włochy3,44,73,53,6

Źródło: EUROSTAT, dane za rok 2013

Łączny odsetek gospodarstw o niskiej i bardzo niskiej intensywności pracy, w których są bądź nie ma dzieci w Estonii wyniósł 11,5%. W Hiszpanii odsetek ten sięgnął aż 21,6%. W Holandii był on prawie dwukrotnie niższy i wyniósł 12%, podobnie w Rumunii. W Polsce i we Włoszech było to po 15,2%.

Przypisy:

[1] Statystyki nie odnotowują płacy minimalnej we Włoszech.