waste 2647287 640
Aktualności

“Spotkanie w połowie drogi – realizacja projektu badawczego dotyczącego zachowań cyrkularnych” – cz. II

We wcześniejszym poście dotyczącym projektu badawczego pn. „>Spotkanie w połowie drogi< – określenie możliwości i motywów do podejmowania zachowań cyrkularnych w gospodarstwach domowych jako punkt wyjścia dla praktyk biznesowych przedsiębiorstw” (nr DNa.711.71.2023.PBU) dotyczącego zachowań  cyrkularnych (link) omówione zostały jego założenia badawcze.

Obecnie przybliżone zostanie zagadnienie dotyczące segregacji odpadów przez badane gospodarstwa domowe. Zagadnienei to było badane już w poprzedniej edycji projektu, zatem możliwe jest porównanie uzyskanych wyników. W poprzedniej wersji projekt obejmował badanie gospodarstw domowych na terenie województwa podkarpackiego i małopolskiego, stąd potrzeba doprecyzowania wyników obecnego projektu.

Na wykresie 1 zaprezentowano średnią ocenę częstotliwości segregowania różnych rodzajów odpadów w gospodarstwach (gdzie 1 oznaczało – nigdy, 2 – czasami, 3 – rzadko, 4 – często, zaś 5 – zawsze). Okazuje się, że w badaniu z 2024 r. najchętniej segregowane były odpady, których pozbycie się nie stanowi problemu (czyt.: plastik). W drugiej kolejności segregujemy szkło i metale. I to również wiąże się z dostępnością infrastruktury do utylizacji, tj. odpowiednich pojemników na śmieci. Im większy problem z szybką segregacją, tym jej częstotliwość spada. Najmniej chętnie badane gospodarstwa segregowały zużyty olej. 

Wykres 1. Odpady, jakie segreguje się w gospodarstwach domowych – średnia ocena z 2024 dla Polski

Źródło: opracowanie własne na podstawie badań.

Wykres 2. Odpady, jakie segreguje się w gospodarstwach domowych – średnia ocena z 2024 i 2020 dla województwa małopolskiego i podkarpackiego

Źródło: opracowanie własne na podstawie badań.

Porównując wyniki uzyskane w województwach małopolskim i podkarpackim widać nieznaczne zwiększenie częstotliwości segregowania wszystkich typów odpadów. Najwyższy wzrost (o ok 0,27 oceny) dotyczyło dwóch typów: zużytego oleju oraz zużytych żarówek. Jest to dobry prognostyk, choć może również wynikać ze zwiększenia dostępności infrastruktury do utylizacji tych typów odpadów.

Przeprowadzone badania dały podstawy do analizy różnych złożonych kwestii dotyczących badanych zagadnień. Efekty tych wniosków zawierają publikacje naukowe powstające w ramach projektu. O szczegółach już wkrótce.

Photo: djedi (on pixabay.com)

Komentarze są zablokowane.