EG1HoZOXkAAiH56

Tegoroczna nagroda Banku Szwecji im. Alfreda Nobla

EG1HoZOXkAAiH56Dobrze się składa, że akurat na trzy dni przed Międzynarodowym Dniem Walki z Ubóstwem, tzw. nagroda Nobla z ekonomii została przyznana trójce naukowców za eksperymentalne podejście do walki z tym problemem.

Wyróżnienie otrzymali Abhijit Banerjee, Esther Duflo i Michael Kremer związani z Massachusetts Institute of Technology oraz Harvard University.

W dzisiejszym poście chciałabym zwrócić uwagę na przedsiębiorczość Ajko metodę prewencji i walki z problemem ubóstwa. Nagrodzeni naukowcy, a w szczególności Abhijit Banerjee i Esther Duflo opublikowali szereg prac na ten temat, bazując na wynikach prowadzonych przez siebie badań dotyczących wpływu miro kredytów na funkcjonowanie mikroprzedsiębiorców w Hyderabad (Indie, stan Andhra Pradesh) [1, 2]. Badania zostały zapoczątkowane już w roku 2006 i przeprowadzano je cyklicznie porównując skutki. Ich rezultatem są obserwacje i wnioski pokazujące skutki wprowadzenia tej formy finansowania początków działalności gospodarczej (na przykładzie przedsiębiorców sezonowych). Pozytywny aspekt wykorzystania mikrokredytów widać szczególnie wśród tych osób, które mają predyspozycje przedsiębiorcze. Dodatkowo, jak zauważyli badacze oferta kredytowa winna być dostosowana do grupy potencjalnych odbiorców (w pracy omawiane są efekty wpływu sieci powiązań społecznościowych m.in. na wykorzystanie oferty finansowej). Tym, co jest ciekawe w tej pracy jest również zwrócenie uwagi na cierpliwość w oczekiwaniu efektów, które mogą być widoczne dopiero po kilku latach.
[1] A. Banerjee, E. Duflo, R. Glennerster, C. Kinnan, The Miracle of Microfinance? Evidence from a randomized evaluation, “American Economic Journal: Applied Economics” Vol. 7, no. 1 (2015), pp. 22-53.
[2] A. Banerjee, E. Breza, E. Duflo, C. Kinnan, Does microfinance foster business growth? The importance of entrepreneurial heterogeneity, Unpublished manuscript, Mass. Inst. Technology, Cambridge, MA (2014).
(http://faculty.wcas.northwestern.edu/~cgk281/credit_entrepreneurship.pdf)

Photo: https://twitter.com/NobelPrize