cesare 150x150

Ubóstwo dzieci na tle ubóstwa całej populacji – międzynarodowy dzień walki z ubóstwem

cesare 150x150Z okazji międzynarodowego dnia walki z ubóstwem, który obchodzony jest corocznie 17 października, zaprezentowane zostaną dane dotyczące ubóstwa, jakie w swoich statystykach udostępnia OECD. Jednymi z ciekawszych zestawień jest porównanie wartości dla wskaźników ubóstwa wśród dzieci w stosunku do wartości wskaźnika dla całej populacji w danym kraju. Ze względu na publikowanie danych dla wszystkich 34 krajów OECD, by nie zaciemniać analizy wybrano kraje europejskie, w których zanotowano wyższą niż średnia OECD wartość wskaźnika ubóstwa dla całej populacji danego kraju.

Wśród takich krajów znalazły się: Polska, Portugalia, Grecja, Włochy, Litwa, Łotwa, Hiszpania, Bułgaria i Rumunia (Wykres 1). W krajach tych notuje się też wyższe wartości wskaźnika ubóstwa wśród dzieci niż wartości dla ogółu populacji.

Wykres 1. Wartości wskaźników ubóstwa w grupie dzieci oraz całej populacji w wybranych krajach europejskich

Wykres 1

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych OECD

Analizując wartości tego wskaźnika ze względu na typ gospodarstwa domowego, warto zauważyć, że wśród wymienionych wcześniej krajów tylko w niektórych wartości wskaźników ubóstwa były wyższe niż średnia dla krajów OECD (Wykres 2). Sugerować to może, że wpływ na średnie wartości wskaźników ubóstwa w całej populacji ma również nieposiadanie dzieci. Zaprezentowane dane potwierdzają, że w większości krajów gospodarstwa rodzica samotnie wychowującego dzieci są w wyższym stopniu narażone na ubóstwo niż gospodarstw, gdzie jest dwoje rodziców opiekujących się dziećmi.

Wykres 2. Wskaźniki ubóstwa ze względu na typ gospodarstwa domowego z dziećmi

Wykres 2

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych OECD

Pozostałe dane prezentowane przez OECD dotyczą kształtowania się wskaźników ubóstwa w sytuacji, kiedy w gospodarstwie domowym jest pracująca matka oraz kiedy rodzice podejmują lub nie pracę zawodową. Temat ten zostanie zaprezentowany w odrębnym poście.