2016.03.31
Aktualności

Ubóstwo w Polsce – Badanie Spójności Społecznej

2016.03.31GUS w opublikowanym podsumowaniu prezentuje zasięg ubóstwa liczony na podstawie Badania Spójności Społecznej. Jest ono kolejną metodą stosowaną przy pomiarze tego zjawiska i odnosi się do jego analizy nie tylko od strony dochodowej, ale także warunków życia i równowagi budżetowej.

O ile w przypadku ubóstwa dochodowego, dotyczyć może ono aż 22,5% mieszkańców wsi (najwyższa wartość wskaźnika odnotowana została w tej grupie wyodrębnionej ze względu na miejsce zamieszkania), o tyle w przypadku ubóstwa warunków życia, wśród mieszkańców terenów wiejskich dotyczy ono 10,6% z nich. Ubóstwo nierównowagi budżetowej jest o 0,4 punktu proc. Niższe i wynosi 10,2%.

Najrzadziej, wyszczególnione kategorie ubóstwa dotykają zamieszkałych w miastach liczbie powyżej 500 tys. mieszkańców. Ubóstwo dochodowe dotyka tylko 5,7% z nich, zaś ubóstwo warunków życia 5,3%. Jednak już w przypadku analizy równowagi budżetowej sięga ono do poziomu 9,2%. Ogółem, aż 3,4% mieszkańców Polski boryka się ze wszystkimi trzema formami ubóstwa.

Infografika GUS – tutaj.

Komentarze są zablokowane.