2015.08.17
Aktualności

Znaczenie komunikacji w biznesie

2015.08.17Posiadasz strategię komunikacyjną przedsiębiorstwa? Wypracowałeś standardy komunikacyjne w oparciu o zróżnicowanie kulturowe swoich klientów lub partnerów? Jeśli nie, to powinieneś! Poprawne komunikacja to zdecydowanie więcej, niż zdolność porozumiewania się w tym samym języku.

Komunikacja, czyli proces wymiany informacji między minimum dwoma podmiotami. Do jej kluczowego znaczenia w różnych aspektach życia przyzwyczailiśmy się tak bardzo, iż dla wielu z nas jest ona tak oczywista jak fakt, że oddychamy powietrzem. Rzadko (lub wcale) zastanawiamy się nad adekwatnością i poprawnością wybieranych przez nas kanałów komunikacyjnych jak i treścią samych komunikatów. Tymczasem brak odpowiednio dobranych środków przekazu lub nie uwzględnienie różnic kulturowych może spowodować sytuację, w której zostaniemy niezrozumiani lub co gorsza zignorowani. Ma to kolosalne znaczenie zwłaszcza w świecie biznesu, gdzie komunikacja z klientem lub potencjalnym partnerem może zadecydować o pozycji na rynku i ogólnym postrzeganiu przedsiębiorstwa.

Europejskie małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) należące do sektora, który przeżywa największe trudności z radzeniem sobie z barierami komunikacyjnymi [Raport: Effects on the European Economy of Shortages of Foreign Language Skills in Enterprises] i charakteryzują się średnią roczną stratę obrotów eksportu w wysokości do 11%. Raport dotyczący strategii językowych w przedsiębiorstwach (Pimlico) pokazuje, że MŚP zyskują średnio 16-25% wzrostu obrotów w przypadku realizacji strategii zarządzania językiem (Language Management Strategy). Wprowadzenie i rozwój audytu komunikacyjnego, umożliwia MŚP poprawę konkurencyjności, rozwój eksportu oraz wsparcie kompetencji językowych i międzykulturowych wśród pracowników.

Language Communication Audit (LCA) czyli Audyt Komunikacji Językowej pozwala na zidentyfikowanie barier językowo-kulturowych uniemożliwiających podjęcie transgranicznej działalności handlowej przez MŚP. Audyt LCA został zaprojektowany przez międzynarodowy zespół z Wielkiej Brytanii (Semantica Ltd.), w celu identyfikacji problemów komunikacyjnych, które dotykają małe i średnie przedsiębiorstwa w codziennych relacjach z zagranicznymi kontrahentami. W oryginalnej postaci był on używany podczas implementacji projektu „Protocol I” w ramach programu Leonardo da Vinci i od tamtego czasu był rozwijany i doskonalony, aby w większym stopniu odpowiadać potrzebom współczesnych przedsiębiorców.

Obecnie najnowszą wersję audytu LCA promuje i wdraża Danmar Computers, polski przedstawiciel w konsorcjum realizującym projekt „EPIC – Wzmacnianie i promocja międzynarodowej komunikacji biznesowej”. Danmar ma siedzibę w Rzeszowie i właśnie tam odbyły się pierwsze w Polsce szkolenia certyfikowanych audytorów LCA. Do ich głównych zadań należy dokonanie przeglądu komunikacji w MŚP, które przystąpiło do audytu i ustalenie gdzie strategia komunikacyjna firmy zawodzi podczas kontaktów z klientami zagranicznymi. Pod pojęciem komunikacja rozumiemy każdy rodzaj przekazu informacji podmiotu od A do B, włączając komunikaty werbalne, niewerbalne i przekaz międzykulturowy. Rolą audytora jest zrozumienie i wskazanie gdzie przekaz jest przerwany, tak aby firma mogła spróbować go naprawić i w rezultacie zwiększyć swoje obroty.

Wszystkie przedsiębiorstwa, które do tej pory przeszły audyt są zadowolone z jego wyników, sama świadomość popełnianych błędów lub zaniedbań, zwiększa ich konkurencyjność. Otrzymały one konkretne propozycje zmian, które mogą być wdrożone w celu poprawy codziennej komunikacji, rozpoczęcia handlu w nowych krajach, zwiększenia liczby odwiedzin na swojej stronie internetowej i w rezultacie zwiększenie obrotów itp. Przedstawiciele Semantica Ltd. szacują, że około 70% wszystkich skontrolowanych przedsiębiorstw zwiększyło swoje obroty.

Wszystkich którzy byliby zainteresowani audytem LCA, lub chcieliby uzyskać więcej informacji o możliwościach optymalizacji swoich standardów komunikacji z klientami oraz partnerami biznesowymi zapraszamy na stronę projektu http://epicforyou.eu/PL/ oraz do kontaktu z polskim partnerem http://danmar-computers.com.pl/kontakt/

 

EPIC 2015

 

 

Komentarze są zablokowane.