2013.04.11

Dzieci – beneficjenci systemu pomocy społecznej (cz. II)

2013.04.11Bardziej prezencyjne dane liczbowe odnoszące się do dzieci jako beneficjentów usług pomocy dla bezdomnych przesłane przez urzędy wojewódzkie zaprezentowane zostały w opracowaniu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej pt. Sprawozdanie z realizacji działań na rzecz ludzi bezdomnych w województwach w roku 2010[1]. W dokumencie tym zawarto informacje dodatkowo w podziale na osoby bezdomne przebywające w placówkach noclegowych oraz poza nimi (wykresy 1 i 2). Należy jednak pamiętać, że są to dane odnoszące się do zaewidencjonowanej pomocy osobom bezdomnym i nie można na ich podstawie wnioskować o liczbie takich osób.

Wykres 1. Liczba usług pomocy dla osób bezdomnych udzielonych dzieciom przebywającym w placówkach noclegowych w stosunku do usług udzielonych ogółem w 2010 r.

Wykres 1Źródło: Sprawozdanie z realizacji działań na rzecz ludzi bezdomnych w województwach w roku 2010, materiał informacyjny Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Warszawa 2012 r., s. 12.

Wykres 2. Liczba usług pomocy dla osób bezdomnych udzielonych dzieciom przebywającym poza placówkami noclegowymi w stosunku do usług udzielonych ogółem w 2010 r.

Wykres 2Źródło: Sprawozdanie z realizacji działań na rzecz ludzi bezdomnych w województwach w roku 2010…, op.cit., s. 12.

Liczba udzielonych usług dla osób przebywających w placówkach oraz poza nimi wyniosła ogółem 43 083, zaś liczba usług świadczonych dla dzieci wyniosła 2 055, co stanowi 4,76%. W omawianym opracowaniu szacuje się, że jest to liczba dzieci bezdomnych, co nie do końca jest prawidłowe. Wynika to zarówno z efektu dublowania danych, jak też z różnicy między zdiagnozowanymi osobami, których ostatnim miejscem zameldowania były gminy danego województwa, a liczbą osób bezdomnych przebywających na ternie województwa. Różnica ta wynosiła 3 865 osób. Jeśli przyjąć najprostszą proporcję, do „liczby” dzieci należałoby dodać zatem 184 osoby.

[1] Sprawozdanie z realizacji działań na rzecz ludzi bezdomnych w województwach w roku 2010, materiał informacyjny Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Warszawa 2012.