2013.06.30

Dzieci bezdomne – edycja 2013

2013.06.30Według danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej pochodzących z ogólnopolskiego liczenia osób bezdomnych przeprowadzonego w nocy z 7 na 8 lutego 2013 r. wynika, że w Polsce jest 1779 dzieci, które z różnych powodów nabyły status osoby bezdomnej. Przeważająca większość z nich, bo aż 1374, przebywała w placówkach instytucjonalnych takich jak schroniska, domy dla osób bezdomnych czy mieszkania wspierane. Niepokoić może liczba dzieci przebywających poza placówkami, a więc w pustostanach, domkach czy altankach działkowych, a która w świetle prezentowanych statystyk wynosiła aż 405 osób.

Niestety, z powodu braku podobnego przekroju danych z poprzedniego liczenia osób bezdomnych nie jest możliwe stwierdzenie, w jakim stopniu i kierunku zmieniła się liczba dzieci bezdomnych. Zaskakuje jednak zróżnicowanie w przekroju województw. Najwięcej dzieci bezdomnych było w województwie kujawsko-pomorskim (275), podczas gdy w województwie podkarpackim doliczono się ich tylko 13. Dane te dotyczą liczby dzieci bezdomnych ogółem. Jeśli przeanalizuje się je w podziale na dzieci przebywające w placówkach instytucjonalnych i poza nimi, wynika, że:

• Najwięcej dzieci bezdomnych przebywających w placówkach instytucjonalnych było w województwie śląskim – 215, zaś najmniej w województwie podlaskim – 13.
  • Najwięcej dzieci bezdomnych przebywających poza placówkami instytucjonalnymi było w województwie kujawsko-pomorskim – 190, zaś w województwach lubuskim, podkarpackim, i podlaskim nie naliczono żadnych.

Dane pozyskane z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w związku z ogólnopolskim liczeniem osób bezdomnych przeprowadzonym w nocy z 7 na 8 lutego 2013 r.