I pool
Aktualności

Korzyści z wykorzystania interaktywnego zbioru narzędzi opracowanego w ramach projektu I-pool

I pool„I-Pool – Interaktywny pakiet narzędzi wspierających rozwój podstawowych umiejętności i kompetencji kluczowych wśród osób dorosłych” jest projektem współfinansowanym ze środków Komisji Europejskiej w ramach Programu Erasmus+ (KA2; numer projektu: 2016-1-RO01-KA204-024403), skoncentrowanym na rozwoju i zastosowaniu otwartych zasobów edukacyjnych dla osób dorosłych posiadających niski poziom tzw. umiejętności podstawowych (czytania i pisania, liczenia oraz umiejętności cyfrowych).

Głównym celem projektu jest zebranie istniejących narzędzi i praktyk europejskich w jednym miejscu tak, aby każdy zainteresowany podnoszeniem swoich kompetencji mógł łatwo skorzystać z dostępnych opcji.
Badania dotyczące umiejętności podstawowych zostały przedstawione na poniższym wykresie i były one przeprowadzone w badaniu PIAAC dla organizacji należących do OECD (do której należą wszystkie kraje partnerskie z wyjątkiem Rumunii, a dla której zaprezentowano wyniki badań PISA). Punktem odniesienia dla krajów partnerskich była Finlandia uzyskująca najlepszy wynik w Europie w obu badaniach (wyniki punktowe w ramach obu testów zostały odniesione do wyniku uzyskanego w Finlandii, w ten sposób ujednolicono skalę dla obu badań).

wykres
Źródło: opracowanie własne na podstawie badań PIAAC i PISA

 

Umiejętności dorosłych osób są bardzo zróżnicowane w poszczególnych krajach. Dla przykładu, umiejętności czytania i pisania oraz liczenia są na podobnym, niskim poziomie w Rumunii, Hiszpanii czy Włoszech. Wyniki uzyskiwane przez badanych w Polsce i Niemczech są zbliżone do siebie, jednakże na wyższym poziomie niż w trzech pozostałych krajach partnerskich. Należy zauważyć, jak duża różnica jest pomiędzy badanymi państwami a Finlandią, oraz jak istotny jest łatwy i prosty dostęp do narzędzi wspomagających podnoszenie niskich kompetencji osób dorosłych. Wspieranie podnoszenia kompetencji podstawowych jest ważne gdyż skutkuje podniesieniem kompetencji kluczowych, które są istotne w codziennym funkcjonowaniu członków społeczeństwa. Wśród wspomnianych kompetencji kluczowych wymienia się:
– porozumiewanie się w języku ojczystym,
– porozumiewanie się w językach obcych,
– kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne,
– kompetencje informatyczne,
– umiejętność uczenia się,
– kompetencje społeczne i obywatelskie,
– inicjatywność i przedsiębiorczość,
– świadomość i ekspresja kulturalna.
Proponowane w ramach projektu rozwiązanie, jakim jest umieszczenie wszystkich dostępnych narzędzi podnoszących tzw. umiejętności podstawowe w jednym miejscu na platformie, ma na celu zapewnienie łatwego i szybkiego dostępu zainteresowanych osób do zasobów bazy. Szata graficzna interaktywnego pakietu narzędzi w postaci bazy online jest przyjazna dla oka i przejrzysta, co ułatwia skuteczne wyszukiwanie i wykorzystanie dostępnych zasobów. Każde z narzędzi posiada m.in. krótki opis zawierający nazwę, rodzaj proponowanego narzędzia, opcje rejestracji (czy jest ona wymagana czy też nie), słowa kluczowe, język, w jakim jest dostępne oraz rodzaj kluczowych kompetencji, które są powiązane z zasobami dostępnymi w bazie.
Więcej informacji na temat bazy znajduje się na stronie internetowej projektu: http://www.i-pool.eu/pl/

 

I pool

 

I pool partnerstwo

I pool disclaimer

Komentarze są zablokowane.