otmt

Nowoczesne podejście do edukacji wczesnoszkolnej – projekt OnTheMoneyTrail

otmtAnalizując różne badania, raporty, zestawienia i statystyki, nie sposób oprzeć się wrażeniu, że nasze szkolnictwo pozostaje wciąż kilka kroków za możliwościami, które oferują technologie informacyjno-komunikacyjne (TIK).

Owszem, pracownie szkolne są coraz lepiej wyposażone, pojawiają się nowe komputery, tablice interaktywne oraz inne narzędzia, z których nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej może korzystać. Czy nie cierpimy jednak na brak pomysłów na efektywne wykorzystanie wszystkich „nowinek”?

Stowarzyszenie Centrum Wspierania Edukacji i Przedsiębiorczości z siedzibą w Rzeszowie ma niewątpliwą przyjemność prowadzić projekt OnTheMoneyTrail (Interactive Book for the Financial Education of Children, numer projektu 2017-1-PL01-KA201-038534), którego celem jest stworzenie interaktywnego e-booka dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Projekt ten finansowany jest ze środków unijnych w ramach programu Erasmus+, a do międzynarodowego partnerstwa zostały zaproszone firmy i instytucje z Chorwacji, Portugalii oraz Włoch.

Tematyka interaktywnego e-booka dotyka bardzo istotnej kwestii, ponieważ skupia się na podniesieniu świadomości związanej z edukacją finansową wśród dzieci w wieku przedszkolnym. Niewątpliwie wprowadzanie skomplikowanych pojęć na tym etapie rozwoju nie byłoby dobrym pomysłem, dlatego szczególny nacisk został położony na zarysowanie ogólnych kwestii oraz na przygotowanie podstaw dla dalszej edukacji w zakresie finansów.

Innowacyjnym elementem jest bez wątpienia sposób dystrybucji treści. Dzieci zapraszane są do wycieczki w bajkowy świat, w którym bohater zmaga się z różnymi zadaniami, wymagającymi podejmowania decyzji o finansowych konsekwencjach. Interaktywny e-book, jak i sama historia, stają się dla najmłodszych przede wszystkim ciekawą i fascynującą przygodą. Zadbano również o odpowiedni poziom zaangażowania, gdyż co pewien czas dzieci proszone są o wykonanie interaktywnego zadania, będącego elementem e-booka.

Finalna wersja interaktywnego e-booka będzie opracowana z końcem września 2019 roku. Wcześniej zostanie przeprowadzony pilotaż, do którego zostaną zaproszeni zarówno nauczyciele jak i dzieci w wieku przedszkolnym. Warto śledzić działania w ramach projektu OnTheMoneyTrail na stronie https://www.money-trail.eu/ oraz na Facebooku https://www.facebook.com/moneytrailebook/.

otmt1