by lusi

Przeciwdziałać ubóstwu – nowy program rządowy

by lusiRada Ministrów przyjęła wczoraj Krajowy Program Przeciwdziałania Ubóstwu i Wykluczeniu Społecznemu na lata 2014-2020. Jest to pierwszy tego typu program wpisujący się w średniookresową politykę społeczna Polski i nawiązujący do założeń Komisji Europejskiej do roku 2020.

Dokument ten oprócz dość rozbudowanej analizy danych statystycznych (najczęściej w oparciu o wyniki badań EU-SILC dla Polski i danych pochodzących z Eurostatu), zawiera pięć celów operacyjnych, jakie planuje się zrealizować:

1) Usługi dla aktywności i profilaktyki – Ograniczenie wykluczenia dzieci i młodzieży;

2) Gwarancje dla przyszłości młodzieży;

3) Aktywna osoba i zintegrowana rodzina – odpowiedzialne lokalne środowisko;

4) Zapobieganie niepewności mieszkaniowej;

5) Seniorzy – bezpieczni, aktywni i potrzebni.

W ramach każdego z nich wyodrębnione zostały cele strategiczne, opisane rezultaty (nadrzędny i niższego rzędu) oraz wskazane działania.

Z punktu widzenia prowadzonych przeze mnie badań, najciekawsze propozycje dotyczą celów nr 1 i 2. W ramach pierwszego zakłada się zmniejszenie liczby osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym o 1,5 mln osób. Cel ten realizowany będzie w oparciu o zagwarantowanie dostępu do szerokiego wachlarza usług społecznych, by rodzice dzieci mogli poświecić swój czas na własna aktywizacje zawodową. Drugi z celów zakłada stworzenie spójnego systemu działań edukacyjnych, społecznych i zawodowych dla młodych osób wkraczających na rynek pracy.

Wśród rozwiązań zaproponowanych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, które jest autorem dokumentu, pojawiły się m.in.: programy dożywiania, rozwój opieki instytucjonalnej nad najmłodszymi dziećmi, usługi interwencji kryzysowej, granty na telepracę dla osób bezrobotnych posiadających dzieci do lat 6-ciu, wspieranie elastycznych form zatrudnienia, rozwój edukacji zawodowej z wykorzystaniem różnych metod.

Lektura dokumentu nie jest łatwa, nie tylko ze względu na 91 stron tekstu dość ściśle sformatowanego, ale przede wszystkim ze względu na wielość danych i różnorodność propozycji. Jednak jest to dokument na który warto zwrócić uwagę.