Przedsiębiorczość to specyficzna filozofia, sposób działania ludzi, funkcjonowania przedsiębiorstw. To ogromna siła sprawcza, czynnik rozwoju pojedynczych osób, przedsiębiorstw, regionów, jak i całych gospodarek. To jeden z najistotniejszych atrybutów rynkowego modelu gospodarowania.
Rozwój przedsiębiorczości jest jedną z najbardziej kluczowych kwestii we współczesnej ekonomii. Czynniki warunkujące powodzenie działalności gospodarczej oraz motywy jej podejmowania od lat stanowią przedmiot pogłębionych badań, które przeprowadzane są wśród różnych grup społeczno-ekonomicznych. Przedsiębiorczość wydaje się też receptą na problemy współczesnego świata, gdzie kryzys ekonomiczny, bezrobocie czy zagrożenie ubóstwem wymuszają podejmowanie samodzielnej aktywności gospodarczej.
Niniejsze opracowanie ma na celu przybliżenie tematyki przedsiębiorczości przejawianej przez kobiety narażone na wykluczenie z trzech powodów. Dotyczy ono bowiem kobiet:
– pochodzących z terenów wiejskich,
– osiągających niskie dochody oraz
– kobiet młodych.
Wybór takich grup kobiet wynikał z przyjętych założeń w ramach projektu „BADGE: Business Advice and Guidance training for women Entrepreneurs”, finansowanego ze środków Komisji Europejskiej w ramach Programu Uczenie się przez całe życie realizowanego przez Danmar Computers wspólnie z partnerami z siedmiu krajów pod kierunkiem greckiego stowarzyszenia „Family and Childcare Centre”. Celem projektu jest transfer i adaptacja innowacyjnego programu wsparcia dla kobiet znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, który dzięki szkoleniom i warsztatom z umiejętności miękkich i zawodowych pomoże usamodzielnić się i założyć własną firmę. Niniejsze opracowanie stanowi element realizacji wymienionego wyżej projektu i przedstawia jedynie zarys tematyki poruszanej w jego ramach.
Do pobrania – “Przedsiębiorczość kobiet wykluczonych”
Zdjęcie: autorka