2013.09.05

Rodzinom z małymi dziećmi na wschodzie – najgorzej

2013.09.05Według danych GUS pochodzących z badania zakresu i form pomocy kierowanej przez państwo do dzieci oraz do rodziców dzieci[1] wynika, że odsetek dzieci, na które rodzice otrzymywali zasiłek rodzinny w populacji dzieci ogółem w grupach wieku w 2011 r. wyniósł w Polsce 35,1%. Odsetek ten jest jednak różny dla różnych województw, a co za tym idzie, regionów (Wykres 1).

Wykres 1. Odsetek dzieci, na które rodzice otrzymali zasiłek rodzinny w populacji dzieci ogółem według regionów w 2011 r.

Wykres 1.5 IX 2013Źródło: opracowanie własne na podstawie danych GUS pochodzących z publikacji pt. Dzieci korzystające ze świadczeń pomocy społecznej w Polsce w 2011 r.

Dane zaprezentowane na wykresie 1 dotyczą dzieci do 18 roku życia. Sytuacja poszczególnych rodzin jest jednak uzależniona także od wieku dzieci. Według danych, największy odsetek dzieci, na które rodzice otrzymali zasiłek rodzinny w 2011 r. był w grupie poniżej 6 lat (Wykres 2).

Wykres 2. Zróżnicowanie odsetka dzieci według grup wiekowych w regionach

Wykres 2.5 IX 2013Źródło: jak na wykresie 1.

W samym regionie wschodnim, do którego zalicza się cztery województwa: lubelskie, podkarpackie,

podlaskie i świętokrzyskie, dzieci, na które pobierano zasiłki rodzinne, stanowiły ponad 40% wszystkich dzieci. W stosunku do pozostałych województw, sytuacja podobna miała miejsce tylko w województwie warmińsko-mazurskim (Wykres 3).

Wykres 3. Zróżnicowanie odsetka dzieci według grup wiekowych w tzw. Polsce Wschodniej

Wykres 3.5 IX 2013Źródło: jak na wykresie 1.

Jak podaje GUS zasiłek rodzinnyma na celu częściowe pokrycie wydatków na utrzymanie dziecka, a jego wysokość w 2011 r. wyniosła miesięcznie 68 zł na dziecko w wieku do ukończenia 5 lat oraz 91 zł na dziecko w wieku do ukończenia 18 lat.

[1] Dzieci korzystające ze świadczeń pomocy społecznej w Polsce w 2011 r., Wyd. GUS, Kraków 2013.