2014.07.23

Wyniki badania socjodemograficznego wśród osób bezdomnych – analiza wyników wśród dzieci i młodzieży

2014.07.23Kilka dni temu Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej opublikowało wyczekiwane od dawna wyniki badania socjodemograficznego dotyczącego osób bezdomnych, wśród których przeprowadzono ankietę w związku z tzw. ogólnopolskim liczeniem osób bezdomnych. Liczenie to miało miejsce w nocy z 7 na 8 lutego 2013 r., a jego wyniki zostały przedstawione w publikacji pt. Sprawozdanie z realizacji działań na rzecz ludzi bezdomnych w województwach w roku 2012 oraz wyniki Ogólnopolskiego badania liczby osób bezdomnych (7/8 luty 2013). Obecnie w tytule zostało dodane stwierdzenie, że wyniki dotyczą także badania socjodemograficznego i są umieszczone w aneksie.

Ze względu na tematykę prowadzonych badań w ramach projektu „Children Rough Sleepers” najbardziej istotnymi będą wyniki dotyczące bezdomności wśród dzieci i młodzieży, choć bezpośrednich danych dla tej kategorii respondentów jest niewiele. Wśród 29694 osób, które zdecydowały się na wypełnienie ankiety podczas badania 5,2% stanowią osoby do 17 roku życia. Wśród nich jest 2,6% mężczyzn i 1,6% kobiet. Dzieci do 10 roku życia jest 3,9% (odpowiednio 2% chłopców i 1,9% dziewczynek), zaś tych w przedziale wiekowym 11-17 lat jest 1,3% (0,6% chłopców i 0,7% dziewczynek). Dane te są jedynymi dostępnymi danymi opisującymi zjawisko bezdomności wśród dzieci i młodzieży. W ramach przeprowadzanej ankiety, dzieci i młodzież pytane były tylko o wiek i płeć. Pozostałe dane w tym: źródła dochodów oraz przyczyny bezdomności czy też wykształcenie, dostępne są jedynie jako wynik ankiety wśród osób dorosłych. Z tej analizy wysunąć można jeden dość oczywisty w świetle danych wniosek – bezdomność częściej dotyka młodsze dzieci, które wymagają szczegółowej opieki ze strony dorosłych. Szkoda, że w opracowaniu nie znalazły się informacje ile z tych dzieci „dzieliło bezdomność” z osobami starszymi. Mogłoby to być dość interesujące z punktu widzenia analizy rodzin bezdomnych.